728x90 AdSpace

 • Dikkat!

  31 Ekim 2015 Cumartesi

  Örgütsel Davranışta Güncel Yaklaşımlar Notları - Hafta 1 - YTÜ

  Blogumda paylaştığım yüksek lisans ders notlarından bir diğer ders ise Örgütsel Davranışta Güncel Yaklaşımlar dersi. Dersi Yıldız Teknik Üniversitesi'nde Prof. Dr. Nihar Erdoğmuş hocamızdan almaktayım.  Öncelikle dersin hocası ile başlamam gerekirse, Nihat Hoca konusunda oldukça deneyimli bir akademisyen. Kendisinin Şehir Üniversitesi'nde yer alan sayfasından temel bilgilerine ulaşılabilir. Aynı zamanda bilimsel arkaplanı için de Google Scholar sayfasına göz atabilirsiniz. Bu aşamada "ayinesi iştir kişinin lafına bakılmaz" sözünden hareketle, hocamızın ne kadar iyi olduğuna dair fazla yorum yapmayacağım.  Ders temel olarak 2 ana bölüme ayrılmış durumda. Birinci kısım örgütsel davranış ve yaklaşımlar iken, ikinci kısım kariyer ve kariyer. Yani bu aşamada olayın bir örgüt/işletme boyutu, bir de bireyler/kişisel boyutu bulunmakta.

  İlk haftada temel olarak tanışılma ve genel kavramlar üzerine konuşuldu. Zaten bu derse ait notları yazarken de, diğer terslere oranla daha az temel notlar, daha çok kavramlar üzerine alıntılar yapacağım

  İlk derste bahsedilen ve tüm diğer derslerde genel olarak üzerinde durulan konular şunlardı;

   - Artık kariyer kavramı son yıllarda başka bir boyuta taşınmaktadır. Eski kariyer kavramlarına bakış açıları değişmekte, insanların mesleklerinden ve hayattan beklentileri hızla biçim değiştirmektedir. Bu açıdan yeni kariyer yaklaşımları iyi incelenmeli, bunlara yönelik önlemler alınmalıdır.

  - Dersle ilgili olarak hocanın daha sonraki haftalara yönelik önerdiği temel uygulamalar oldu. Bunlardan en ilgimi çeken, 3 sayfalık bir oto-biyografi hazırlanması oldu. Özellikle kariyer inşası aşamasında bireyin kendini tanımasına yönelik oldukça güzel bir uygulama örneği.

  - Soft HR ve Hard HR olmak üzere 2 farklı insan kaynakları yaklaşımı vardır. Bunların arasındaki farklar ile genel yaklaşımlar iyi gözlemlenebilir.

  - Herminia Ibarra'nın Harvard Business'da yayınlanan ünlü başlığı "What's your story? / Hikayeniz Nedir?" yeni kariyer yaklaşımına dair oldukça başarılı bir çalışma What's Your Story makalesine buradan ulaşabilirsiniz.

  - Malcom Gladwell'in Outliers / Çizginin Dışındakiler kitabından bahsedildi. Çizginin Dışındakiler kitabına idefix üzerinden ulaşabilirsiniz.
  Sonraki
  Bu en güncel içerik.
  Önceki Kayıt
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Örgütsel Davranışta Güncel Yaklaşımlar Notları - Hafta 1 - YTÜ Rating: 5 Reviewed By: Fatih Pınarbaşı
  Scroll to Top