728x90 AdSpace

 • Dikkat!

  9 Ekim 2015 Cuma

  Marketing In The Round Kitabı Okuyorum


  Blogumda paylaşacağım incelemelerden birisi de okuduğum kitaplar olacak. Bu aşamada öncelikle kendi uzmanlık alanım olan pazarlamaya dair güzel kitaplardan biri ile başlamak istedim. Kitabın ismi "Marketing in The Round / How to Develop an Integrated Marketing Campaign in the Digital Era".

  Kitap 193 sayfadan oluşmakta ve temel olarak 3 ana bölümden oluşuyor.
  Birinci bölümde "marketing round / pazarlama çevresi / pazarlama dairesi" kavramını anlamak ve strateji geliştirmek,
  İkinci bölümde 4 temel pazarlama çevresi yaklaşımı,
  Son bölümde ise ölçüm,tanımlama ve gelişme başlıkları yer almakta. Kitap tüm pazarlama araçlarını tanımlamaktan tutun, bir strateji geliştirmek için gerekli sorulara kadar oldukça güzel bir başlangıç ile okuyucuyla karşılaşıyor.

  Benim aldığım temel notlar ve ilginç noktalardan bazıları ise şöyle;
  • İnternetten önce bir insanın karar almasından önce görmesi gerkeen reklam/mesaj sayısı 7 iken, internet dünyasıyla beraber bu rakam 20'ye yükselmiş.
  • Pazarlamada entegrasyon, ayın mesajı tüm platformlarda defalarca paylaşmak değil, her platforma özel/ona uygun mesajı kurgulamaktır.
  • Hedeflerle ilgili genel olarak atıf yapılan SMARTER kısaltması bu kitapda da yer almakta. Specific , Measurable, Attainable, Relevant, Time-bound, Evaluate, Re-evaulate. Yani bir hedef belirlerken, Belirli (Specific), Ölçülebilir (measurable), Ulaşılabilir (Attainable), Bağıntılı (Relevant), Zamana bağlı (time-bound), Değerlendirilebilir ve tekrar gözden geçirilebilir/değerlendirilebilir bir hedef belirlenmelidir.


  • Bu aşamada örnek verecek olursak, satışlarımız ile ilgili bir hedef belirleyecek olursak, "satışları arttırmalıyız genel olarak" diye üstünkörü bir hedefleme yerine, "Satışlarımızı -önümüzdeki 6 ayda-, -%5 oranında-, artırmalı. Bunları 2 haftalık periyotlarla değerlendirmeliyiz." hedeflemesi daha gerçekçi olacaktır.

  • Kitabın 2.bölümünde tüm araçların artı ve eksileriyle detaylı bir anlatımı var, oldukça işe yarar bir kaynak.
  • Kitapta geçen "Edelman Trust Barometresi" atfı, tüketicilerin güven istatistikleri ile ilgili güzel bir atıf olmuş. http://www.edelman.com/insights/intellectual-property/2015-edelman-trust-barometer/ adresinden 2015 yılına dair tüketici güven değerleri incelenebilir.


  Kitabın Amazon ürün sayfası -> http://www.amazon.com/Marketing-Round-Integrated-Campaign-Biz-Tech/dp/0789749173
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Marketing In The Round Kitabı Okuyorum Rating: 5 Reviewed By: Fatih Pınarbaşı
  Scroll to Top