728x90 AdSpace

 • Dikkat!

  9 Ekim 2015 Cuma

  Liderlik ve Liderlik Yaklaşımları Notları - Hafta 2 - YTÜ

  Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Yönetimi yüksek lisans bölümünde yer alan "Liderlik ve Liderlik Yaklaşımları" dersinin ilk hafta izlenimlerimini blogumda paylaşmıştım. Şimdi aynı dersin 2.haftasıyla devam etmekteyim.

  Serdar Hoca 2.dersinde de ilk derste olduğu gibi, oldukça başarılı bir anlatım gerçekleştirdi. İlk hafta genel olarak giriş yaptığı liderlik konusunda daha detaylı bilgi paylaşımı yaptı. Başlangıç olarak liderliğin güven ve bağlılık ile ilişkisinden bahsedildi.


  İkinci bir konu "lider yönetici" kavramı idi.


  Üçüncü bir konu olarak; liderin özelliklerine değinildi, bu aşamada "Teknik Beceri", "İnsan İlişkileri Becerisi" ve "Kavramsal Beceri" den bahsedildi.

  Örneğin teknik becerininin, daha uzmanlık isteyen konulara dair bir beceri olduğu ve genelde şirket organizasyonlarında alt düzey yönetim aşamasında kullanıldığını anlattı.

  İnsan ilişkileri becerisi ise, daha orta kademe yöneticilere ait bir beceri, zira bu aşamada hem alt düzey çalışanların bildirimlerini idare etmek, hem de üst düzey yöneticilerle bir köprü misyonu söz konusu.

  Son olarak kavramsal beceri, özellikle olayları kavramsal düşünebilme, uzun vadeli planlar oluşturabilme gibi kararları içermesi sebebiyle, üst düzey yöneticilere ait bir kavram imiş.


  Dördüncü bir konu olarak; Liderlik vasfı için en önemli hadisenin, etkileme + yönlendirme olduğundan bahsedildi.


  Dersle ilgili örnek çalışmada ise Peter G.Northouse'ın Liderlik Kuram ve Uygulamalar isimli kitabından, Gergin bir araştırma ekibi başlıklı örnek vaka incelemesi yapıldı.
  Kitabı merak edenler için -> http://www.dr.com.tr/Kitap/Liderlik-Kuram-ve-Uygulamalar/Mahmut-Kaleli/Egitim-Basvuru/Egitim/urunno=0000000629903
  Vaka çalışması ve üzerine tartışılan teori hakkında ise başka bir blog yazısında uzun uzadıya incelemek ümidi ile.
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Liderlik ve Liderlik Yaklaşımları Notları - Hafta 2 - YTÜ Rating: 5 Reviewed By: Fatih Pınarbaşı
  Scroll to Top