728x90 AdSpace

 • Dikkat!

  4 Ekim 2015 Pazar

  Liderlik ve Liderlik Yaklaşımları Notları - Hafta 1 - YTÜ

  Blogumda paylaşacağım şeyleri düşünürken aklıma gelen konulardan birisi de okuduğum bölümlerdeki yer alan derslerden notlar idi. Hayata geçirmek adına Yıldız Teknik Üniversitesi İşletme Yönetimi yüksek lisans bölümünde yer alan "Liderlik ve Liderlik Yaklaşımları" dersinin ilk hafta izlenimlerim ile başlıyorum.

  Öncelikle dersin hocası ile başlamam gerekirse, Yrd.Doç.Dr Serdar Bozkurt vermekte dersi. Kendisi eski bir Marmara Üniversitesi mezunu (okuldaşım), Yüksek Lisans eğitimini Yıldız Teknik'te, Doktorasını ise İstanbul Üniversitesi'nde tamamlamış bir öğretim görevlisi. Bu aşamada bize okulda bahsedilen "farklı ekollerden eğitim almış" akademisyen modelinin birebir yansıması olarak tabir edebiliriz.

  1.hafta genel olarak tanışmalar yapıldı ve konunun temeli işlendi. Yöntem olarak öğrencilerin aktif olarak yer aldığı bir ders isleme usülü vardı ve tanımları genel olarak öğrenciler yaptı.

  Bu tanımlar genel olarak; Liderlik nedir? Liderliğin fonksiyonları nelerdir? Bir liderin temel özellikleri nelerdir gibi temel konular üzerineydi.

  Serdar Hoca'nın oldukça takdir ettiğim bir yaklaşımı var. Bu da oldukça sözel konulara, sayısal formüller ile yaklaşması. Örneğin liderlik nedir? diye bahsederken, "haydi size liderliği matematiksel olarak da çizeyim" diyebilen bir hoca.

  Bu aşamada Örgütsel Verimlilik sonucuna giden, "işin matematiği" budur diyebileceğimiz bir formül paylaştı bizimle. Bu da diğer dersler için temel bir noktayı oluşturmakta.


  Bilgi x Beceri = Yetenek
  Tutum x Durumsal Koşullar = Motivasyon

  Yetenek x Motivasyon = Potansiyel Performans

  Potansiyel Performans x Kaynaklar = Örgütsel Verimlilik


  Peki bu formüller ne anlama geliyor? Öncelikle bir çalışandaki bilgi ve becerinin çarpımı, o çalışana dair yetenek değişkenini vermekte. Bu o çalışanın performansını oluşturacak değişkenlerden ilkini bize veriyor. Bu da çalışanımıza dair olan kişisel bazlı bir değişken.

  Tutum ve durumsal koşulların bir araya gelmesiyle ise motivasyon sonucu çıkmakta. Bu da çalışanımızın kişisel değişkeni olan yeteneğini etkileyecek dışsal bir değişken.

  Kişisel değişen (Yetenek) ile Dışsal/Çevresel değişken (Motivasyon) birleştiğinde ortaya bir potansiyel performans çıkıyor. Yani belirli bir oranda yeteneği olan çalışanımızı, bir motivasyon ortamına sokarak potansiyel bir performans elde etme şansımız oluyor.

  Peki bu potansiyel performans ne anlama geliyor? O çalışanımızın ve bizim ona yarattığımız ortamın birleşkesi. O kişiden alabileceğimiz verime dair temel nokta. Bu potansiyel performans değerini, firmanın elindeki kaynaklarla kullandığımızda, ortaya çıkan sonuç ise ulaşacağımız nokta, yani örgütsel verimlilik.


  Örneklerle açıklayacak olursak,
  - Bilgi seviyesi oldukça üst seviyede olan bir çalışan, beceri açısından zayıf olduğunda yetenek değişkeni oldukça azalabilir. Örneğin aşırı derecede "teknik bilgi" ye sahip bir mühendis yöneticinin, insan ilişkileri yönünden zayıf olması yetenek değişkenini azaltabilir.

  -Yetenek açısından optimal seviyede bir çalışanın, durumsal koşullar konusunda yaşadığı sıkıntı da potansiyel performansını etkiler. Örneğin çalışanımız oldukça yetenekli bir çalışan olsun, ancak ona sunulan çalışma ortamı, durumsal koşullar değişkenini olumsuz yönde etkilerse, potansiyel performansı duruma bağlı olarak azalacaktır.

  -Yetenek ve motivasyonun oldukça başarılı bir şekilde bir arada geldiği bir çalışan düşünelim. Hem kişisel açıdan hem de çevresel açıdan tüm koşullar uyumlu hareket etsin. Buna sunulacak kaynaklar da bu potansiyeli ortaya çıkarmada etkilidir. Örnek olarak oldukça başarılı bir girişimci/pazarlamacı düşünün. Bu kişinin aylık 1.000 TL'lik bir bütçeyi yönetmesiyle, aylık 25.000'lik bir bütçeyi yönetmesi yönetmesi farklı sonuçlar doğuracaktır.

  Peki genel sonuç nedir?

  Formülde yer alan değişkenlerden herhangi birinin 0 olması. Tüm formülü ve örgütsel performansı başarısız kılar. Görsel açıdan akılda kalması ve daha "paylaşılabilir" bir içerik olması adına formülü bir görsele dönüştürdüm.

  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Liderlik ve Liderlik Yaklaşımları Notları - Hafta 1 - YTÜ Rating: 5 Reviewed By: Fatih Pınarbaşı
  Scroll to Top