728x90 AdSpace

 • Dikkat!

  6 Mayıs 2015 Çarşamba

  Adamlar "Eski Dostum Tankla Gelmiş" Albümü Dinliyorum

  Kişisel olarak pek albüm alma alışkanlığım olduğu söylenemez, genelde benzer müzikleri dinler, benzer duygular üzerine şarkılarla vakit geçiririm. Arada sırada ise internet veya kuzenin bulduğu parçalardan keşfettiğim parçalar olur.

  Blogumdaki "dinlediklerim" bölümü de bu esnada keşfettiğim ilginç albüm veya parçalar üzerine az çok karaladığım bir bölüm olsun istedim.

  Bu albümü kuzenim Sercan'ın ben askerde iken yaptığım ziyaretlerden birinde bana önermesiyle dinledim. Albümün benimle buluşması, 2005 çıkışlı Çilekeş albümü ve Öztürk'ün son albümü ile birlikte oldu.


  Albümle ilgili temel bilgiler:

  Albüm 12 parçadan oluşmakta, 2014 çıkışlı. Şirketi "People Make Music". Parçaların söz ve müzikleri Tolga Aydoğan'a ait.

  Parçalar:
  1. Kapısı Kapalı
  2. Çek Sifonu
  3. Bi Öyle Bi Böyle
  4. Koca Yaşlı Şişko Dünya
  5. İnsanın Düştüğü Durumlar
  6. Utanmazsan Utanmam
  7. Ateş Ederim
  8. Kadın
  9. Koşmadan
  10. Öyle Normal
  11. Bizim Zamanımız
  12. Kendime Çaylar


  Öncelikle ilk izlenimim "Ateş Ederim" isimli parça dolayısıyla, "Bu ne be?" şeklinde oldu. Alternatif müziğe pek uzak bir dinleyici değilim, ancak önyargılı birisiyim. Daha sonra albümün standart diğer albümler veya parçalar gibi her an dinlenebilecek, her moda uygun giden parçalardan olmadığını sonradan anlayacağım şekilde bir süre dinlemedim.

  Albümle tekrar buluşmam ise, askerliğim dönemimde kaldığım yerin değişmesi sebebiyle sabahları uzun bir süre yol yolculuğu yapmam esnasında oldu. Sabahın 5 buçuğunda kalkıp, uzun süre yol yaparken dinlenebilecek müzik olarak nitelendirilebilir yani bu albüm.

  "Bi öyle bi böyle" idi sanırım albümle buluşma parçam. Devamında "kadın" ve "bizim zamanımız" albümün en sevdiğim parçalarından oldu.

  "poşet gibi uçuyoruz be kadın.
   üstümde yün kazak, ağzımda adın.
  ki garip bir tatla.
  [eşyalar toplanmış.] da ben gidiyorum kadın?
  nabıyom ben?"

   "aklım almaz alabildiğine dolu,
  ya beni süpür ya da çek sifonu."


  Bu grup ve samimiyeti kesinlikle keşfedilmesi gereken ve yıllar sonra bile dinlenebilecek bir samimiyet. Bu aşamada aynı kuzenimin bana dinlettiği bir başka alternatif grubun, oldukça yapay sözlerine denk gelince belirtmek istedim. Zira samimiyet ve içtenlik yapmacık olunca diğer konulara göre çok daha fazla göze batıyor, özellikle şarkı sözleri ve müzikte geçerli.
  Daha sonra aynı grubun akustikhane'de grubun performansını görünce bunu daha iyi anladım. İlgili programı da bu yazıya gömüyorum, dinleyin dinlettirin.
  "atlıkarınca
  canı sıkılınca
  canlandı bi gece,
  dağıldı tüm şehre
  tribünlerin sesi
  yağmurla birlikte
  ne eksik
  ne tamız
  bu bizim zamanımız"
  • Blogger Yorumları
  • Facebook Yorumları

  0 yorum:

  Yorum Gönder

  Item Reviewed: Adamlar "Eski Dostum Tankla Gelmiş" Albümü Dinliyorum Rating: 5 Reviewed By: Editör
  Scroll to Top